nordi.pl - wakacje nad morzem
Aktualna Prognoza Pogody dla Półwyspu Helskiego władysławowo pokoje gościnne tanie noclegi nad morzem ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
 
 

Obiekty historyczne

Dwór Artusa w Gdańsku
Jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie północnej. Mieści się na ulicy Długiej, tuż przy fontannie Neptuna. Dwór był miejscem spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników na wzór legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura. Gdański Dwór Artusa był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego Gdańska i najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. Po pożarze wzniesionego w XIV w. budynku obecny kształt zyskał w 1477 r. Manierystyczny portal zdobią medaliony z portretami królów. Reprezentacyjne wnętrze Dworu mieści ogromny, wysoki na 12 m renesansowy piec kaflowy, ozdobiony przez 520 kunsztownie wykonanych kafi, na których przedstawiono portrety wybitnych ówczesnych władców europejskich.Uważany jest za największy tego typu piec na świecie. Przed budynkiem wykonywano także wyroki śmierci (ścięcie toporem). Dwór Artusa wchodzi w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku
Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski są jedymi z najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Były zamieszkiwane przez najbogatszych patrycjuszy gdańskich i niemal każda kamienica ma swoją niepowtarzalną, ciekawą historię. Większość zabudowy pochodzi z czasów nowożytnych, lecz najstarsze z zachowanych domów pochodzą z okresu średniowiecza. Kamienice przy Długiej są typowymi domami gdańskimi o wąskich fasadach , bogato zdobionych herbami oraz postaciami antycznych bohaterów. Przy Długim Targu wznoszą się naistotniejsze budowle Głównego Miasta: Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa.
Ratusz Miasta Głównego - Gdańsk
Ratusz jest najokazalszą i najcenniejszą budowlą dawnego Gdańska, siedziba władz miasta. Budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku, i zakończono u schyłku XV. Hełm wieży o wysokości 80 m, wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Pod koniec XVI wieku na jednym z narożników umieszczono zegar słoneczny z łacińską sentencją "Cieniem są dni nasze". Doszczętnie wypalony w 1945 r. odbudowywany był do 1970 r. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Najbardziej okazała - Wielka Sala Rady zwana również Salą Czerwoną uważana jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Strop sali zdobi 25 obrazów autorstwa Izaaka van den Blocke.Obejrzeć można różnież Salę Białą gdzie dawniej odbywały się sądy i prowadzono narady królewskie.
Brama Targowa w Elblągu
Stanowi fragment dawnych fortyfikacji miejskich z XIV wieku. Z wyobrażeniem łopaty, wykutym w bramie wiąże się pewna legenda: w marcu 1521 roku piekarczyk cięciem łopaty opuścił bramę udaremniając tym samym atak oddziału krzyżackiego na miasto.
Starówka Elbląska
To miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. Zachwyca historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, i zespołem zrekonstruowanych kamieniczek. W wyniku działań wojennych II wojny światowej Stare Miasto, które urodą nie ustępowało Starówce Gdańskiej, zostało zniszczone w 65 procentach. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Obecnie jest ono terenem prac wykopaliskowych oraz eldorado dla archeologów. Nowe kamieniczki budowane są na odsłanianych stopniowo przez archeologów fundamentach starych kamienic. Ich kształty wzorowane są na dawnych obiektach. Na Starówce na turystów oprócz strawy duchowej oczekują kawiarnie i pizzerie.
Katedra św. Mikołaja w Elblągu
Początki kościoła sięgają połowy XIII wieku. Stanął on w centralnym punkcie Starego Miasta, na przełomie wieków był wielokrotnie przebudowywany. Z chwilą utworzenia Diecezji Elbląskiej został katedrą. Do jej najcenniejszych zbiorów należą: gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 r., drewniane figury apostołów, wielka gotycka rzeźba św. Mikołaja, ołtarz Trzech Króli.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Kołobrzegu
Po raz pierwszy wymieniony w źródłach pisanych w roku 1222, położony na małym wzniesieniu. Kościółek jest jedynym zabytkiem wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu, jak i najstarszym obiektem ceglanym architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym.
Bazylika NMP (kolegiata) w Kołobrzegu
Jej sylweta, charakterystyczne, potrójne zwieńczenie bloku wieżowego, już od wieków jest widoczne z lądu, morza i powietrza. Na stałe wrosła w panoramę miasta i w serca kołobrzeżan. Kołobrzeska Bazylika Konkatedralna jest żywym świadkiem historii.
Park Książąt Pomorskich w Koszalinie
Urodą zachwyca Park Miejski im. Książąt Pomorskich znajdujący się blisko centrum miasta oraz rozległe tereny rekreacyjne u podnóża Góry Chełmskiej. Park Książąt Pomorskich ma powierzchnię 6,70 ha. Czas powstania określa się na lata 1602-1816. Na terenie parku znajdują się najpiękniejsze i najstarsze drzewa Koszalina.
Katedra p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie
Wśród zabytków miasta najbardziej imponująca jest monumentalna katedra z początków XIV wieku p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP. To najważniejszy zabytek miasta. Trzynawowa bazylika wzniesiona w latach 1300 - 1333 z trzybocznym prezbiterium i kwadratową i masywną wieżą gotyku pomorskiego. Wewnątrz gotyckie figury, krucyfiks XIVw., chrzcielnica z XIII w. oraz neogotyckie organy z 1899r. Przed katedrą dwa pomniki: Jana Pawła II oraz Ofiar Bolszewizmu.
Zamek Książęcy w Koszalinie
Wzniesiony został nad Dzierżęcinką w drugiej połowie XIII wieku, prawdopodobnie po roku 1266. Znajdował się w północno-wschodniej części miasta wzmacniając jego drewniano-ziemne fortyfikacje. Jeszcze przed końcem XIII wieku stał się własnością zakonu cysterek i został zaadaptowany na cele klasztorne. Później, prawdopodobnie w latach 1569-1582, wzniesiono w miejscu zamku, częściowo wykorzystując jego mury, renesansową rezydencję biskupów kamieńskich. Na początku XVII wieku w obrębie zamku wzniesiono kościół Św. Trójcy. Od 1622 roku zamek zaczął być zaniedbywany, a po pożarze w 1718 roku został częściowo rozebrany. Wznoszone tu później budynki stopniowo zacierały pierwotne rozplanowanie zamku. Po drugiej wojnie światowej na terenie zamku powstała kotłownia miejska. Do dziś z pierwotnego zamku zachowały się tylko fragmenty muru zamkowego.
Mury obronne w Koszalinie
Na uwagę zasługują pozostałości murów obronnych z przełomu XIII i XIV wieku, których fragmenty znajdują się przy ul. Młyńskiej.
Ratusz w Słupsku
Wybudowany w stylu neogotyckim w pierwszych latach XX w. We wnętrzu znajdują się witraże i obrazy związane z historią miasta. Ratusz znajduje się w centralnej części miasta. Takie usytuowanie i jego monumentalny charakter, a zwłaszcza wysokość wieży sprawia, że w panoramie miasta jest widoczny z każdej strony. Obecnie Ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego.
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
Wybudowany został w roku 1507 za panowania najwybitniejszego władcy Pomorza Zachodniego - księcia Bogusława X. Zamek był wiele razy przebudowywany, w drugiej połowie XVII w. mieściły się w nim koszary wojskowe, a po pożarze w 1821 roku urządzono tu magazyny zbożowe. W latach 1959 - 1965 zamek odbudowano po zniszczeniach wojennych nadając mu dawną formę architektoniczną. Obecnie mieści się tu Muzeum Pomorza Środkowego.
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Mieści się w Zamku Książąt Pomorskich. W Muzeum zgromadzono wiele interesujących eksponatów, m.in. "mapę Lubinusa" z 1618 r., cynowe sarkofagi książąt pomorskich, tablice herbowe, modlitewniki Michała Mostnika oraz największą w Polsce kolekcję dzieł S.I. Witkiewicza - Witkacego.
Młyn Zamkowy w Słupsku
Wybudowany został na posesji książęcej, jako mały młyn wodny, jeszcze przed wzniesieniem zamku. Spełniał on również funkcję spichrza, o czym świadczą duże jego rozmiary. Przebudowywano go na początku XVI w. Obecnie w Młynie Zamkowym odbywają się wystawy.
Baszta Czarownic
Zbudowana w XV w., przebudowana następnie na więzienie, przeznaczone głównie dla kobiet posądzonych o czary. Odbudowana w 1974 r. stanowi obecnie salon wystawowy Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.
Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny w Słupsku
Kościół mariacki usytuowany jest na Starym Rynku. Częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w roku 1948, posiada bazylikowe trzynawowe wnętrze, ambonę z 1609 r. , gwiaździste sklepienie nawy głównej i chóru, ciekawe ceramiczne wsporniki z wyobrażeniem ludzkich twarzy.
Kościół św. Jakuba w Lęborku
Do jednych z najstarszych, a zarazem najcenniejszych, bo zachowanych w pierwotnym stylu, zabytków miasta należy kościół św. Jakuba. Świątynia ta zbudowana została na przełomie XIV i XV wieku, jako budowla obronna. Wewnątrz możemy podziwiać barokowy ołtarz, rokokową ambonę i cenne tabernakulum z kości słoniowej. W zakrystii zachowało się unikatowe sklepienie, tzw. kryształowe.
Zamek Krzyżacki w Lęborku
Do najstarszych zabytków Lęborka należy również część zamku krzyżackiego, wzniesionego w XIV wieku. Zachowany do dzisiaj budynek to dom zakonny - drugi co do wielkości w ówczesnym państwie krzyżackim. Jednak wielokrotne przebudowy dokonywane w czasach późniejszych zniekształciły pierwotny wygląd zamku. Charakterystycznymi elementami są gotyckie schodkowe szczyty i wbudowana w 1575 roku w północną część zamku kwadratowa klatka schodowa w kształcie wieży. Dziś zamek jest siedzibą Sądu Rejonowego.
Mury obronne w Lęborku
Lębork jest jednym z niewielu miast na Pomorzu, które posiada dobrze zachowane średniowieczne mury obronne. Ich wznoszenie trwało ponad 20 lat. Mur był wysoki na 6 m a całkowita jego długość wynosiła 1220 metrów. Fortyfikacje posiadały 32 baszty, dwie bramy: Gdańską i Słupską oraz dwie furty.
Ratusz Miejski w Lęborku
Wybudowany w 1900 r., w stylu neogotyckim. Nad budynkiem góruje wieża z okazałym, czworobocznym hełmem, zakończonym ażurową latarnią z iglicą. Głównym, reprezentacyjnym pomieszczeniem jest tzw. Sala Rajców nakryta drewnianym belkowanym stropem, której okna zdobią piękne witraże z wizerunkami herbów miejscowej szlachty.
Katedra p.w. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy
Jeden z najpiękniejszych zabytków gotyku nadwiślańskiego. Wzniesiona w XV wieku na miejscu drewnianego kościoła spalonego w 1409 roku przez Krzyżaków. Na szczególną uwagę zasługują: ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica, stalle oraz epitafia. W ołtarzu głównym XVI-wieczny, gotycko-renesansowy obraz Matki Bożej Pięknej Miłości.
Mury miejskie w Bydgoszczy
Pierwsze odcinki ceglano-kamienne wzniesione zostały na początku XV wieku. W ciągu murów znajdowały się 3 baszty. Do dziś zachowały się dwa odcinki: najstarszy z XV wieku z zachowanym fragmentem baszty oraz XVII- wieczny, 30 metrowy fragment.
Stary Rynek w Bydgoszczy
Plac rynkowy stanowił do początków XX w. centrum administracyjno-handlowe miasta, a do końca wieku XVII wykonywano na nim publicznie wyroki sądowe. Od jego wytyczenia kwitł tu handel, rozwijało się rzemiosło, koncentrowało się życie kulturalne i towarzyskie. Pierwotna zabudowa rynku była drewniana. Gotyckie budowle murowane wzniesiono w końcu XV w.
Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy
Kościół rzymskokatolicki wybudowany w latach 1900-1903 jako ewangelicki kościół farny. Po 1945 roku przejęty przez Jezuitów. Zbudowany w stylu neogotyckim, posiada wydzielone prezbiterium i nawę krytą sklepieniem kryształowym. Wystrój wnętrza współczesny. W ołtarzu głównym obraz z 1965 roku Matki Boskiej Ostrobramskiej. Od zachodu znajduje się wieża z narożnymi wieżyczkami zwieńczona iglicą. W kościele odbywają się festiwale i koncerty organowe.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Świnoujściu
Stoi na prastarym szlaku handlowym wokół Bałtyku. Wg. różnych źródeł pierwotne założenie budynku ma pochodzić z XV lub z połowy XVI wieku. W 1826 kościółek przebudowano wg. projektu jednego z najwybitniejszych pruskich architektów.
Wieża kościelna w Świnoujściu
Dobrze zachowana neogotycka wieża pozostała po kościele garnizonowym Marcina Lutra z 1905 r., który został zburzony pod koniec II wojny światowej. Obecnie jest remontowana i przystosowywana jako punkt widokowy oraz restauracja.
Zachodni Fort Artyleryjski w Świnoujściu
Otoczony fosą zespół zachodniego fortu artyleryjskiego wybudowany został w latach 1848 - 1880, później wielokrotnie modernizowany. Jedna z bram wjazdowych, prowadząca z Parku Zdrojowego, posiadała most zwodzony. W najstarszej części fortowej pozostały do naszych czasów m.in. dwie reliktowe strzelnice działowe.
Dawny Ratusz Miejski w Świnoujściu
Zbudowany w 1805 r. jest najstarszym zachowanym budynkiem w centrum miasta, obecnie mieści się w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Obok budynku znajduje się skwer z pomnikiem i ogromnymi kotwicami okrętowymi
Bunkry baterii nadbrzeżnej Goeben w Świnoujściu
Część niemieckich umocnień w pasie wydm, znajdująca się w lasach pomiędzy Ognicą a Przytorem. Na szczególną uwagę zasługuje mierząca ok. 30 m wysokości wieża kierowania ogniem, tzw. "dzwon".
Latarnia morska w Świnoujściu
Najwyższa nad Bałtykiem, jest zarazem jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Zasięg światła latarni wynosi 25 mil morskich. Z jej szczytu roztacza się przepiękny widok na Świnoujście, Zatokę Pomorską i Zalew Szczeciński. Przy latarni dział Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego.
Fort Anioła w Świnoujściu
Najefektowniejszy świnoujski fort, budowany w latach1855-58. Pełnił rolę centrum łącznościowego i obronnego. Przed II wojną mieściło się tu dowództwo obrony powietrznej miasta, a po wojnie - centrum punkt obserwacyjny Floty Bałtyckiej. Do fortu prowadzi monumentalna brama z 5-metrowymi filarami. Obecnie fort służy turystom.
Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem św. Jakuba w Szczecinie
Największy kościół gotycki w Szczecinie. W 1983 r. papież Jan Paweł II podniósł katedrę do godności bazyliki, a w 1987 r. odwiedził ją osobiście. Wyposażenie katedry jest skromne, lecz unikatowe, jak np. tryptyk z Ciećmierza z XIV w. oraz pięta z Lubniewic z XV w. Warto obejrzeć: barokowe płyty nagrobne, chrzcielnicę, epitafia. Pod ołtarzem zauważymy relikwiarz ze szczątkami św. Ottona. We wschodniej ścianie znajduje się największy na Pomorzu Zachodnim witraż przedstawiający Matkę Kościoła z Dzieciątkiem, Ducha Św. i postacie związane z dziejami kościoła na ziemiach szczecińskich. Na ścianach, filarach i w kaplicach można oglądać liczne tablice pamiątkowe.
Most Długi w Szczecinie
Jeden z kluczowych mostów w Szczecinie, jego historia sięga panowania Gryfitów, kiedy to na jego miejscu stał most drewniany. Most Długi powstał w miejscu , gdzie znajdowała się najstarsza w mieście przeprawa przez Odrę.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Miejsce, na którym wznosi się zamek i pobliski teren, to najstarsza część Szczecina. Przez wieki był siedzibą książąt Pomorza Zachodniego. Podczas swojej długiej historii wielokrotnie przebudowywany, zniszczony w czasie II wojny światowej, po wojnie odbudowany. Od strony dziedzińca widoczna jest Wieża Zegarowa. Na wieży znajduje się szesnastowieczny zegar z mechanizmem wykonanym w 1693 r. Na wieży zamku można podziwiać wahadło Foucaulta - doświadczalny dowód na ruch obrotowy Ziemi. Obecnie mieści się tam "Opera i Operetka", sala koncertowa, restauracja i małe muzeum. Na Zamku odbywa się większość szczecińskich wystaw, a na dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty.
Katedra w Kamieniu Pomorskim
Katedra jest najwspanialszym pomnikiem i największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego. Po najeździe Brandenburczyków została częściowo zniszczona. W XIV w. został wzniesiony w stylu gotyckim trójnawowy korpus katedry : dwie nawy boczne i główna środkowa. Sklepienia nawy głównej zostały oparte na dwunastu filarach, które symbolizowały dwunastu apostołów. Do nawy północnej został dołączony wirydarz (czworoboczny plac otoczony krużgankami). Na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z końca XV w. krucyfiks umiejscowiony nad kratą przy wejściu do prezbiterium. Z krzyża wyrastają symboliczne pąki i kwiatony, co jest charakterystyczne dla krucyfiksów strefy nadbałtyckiej. We wnętrzu katedry znajdują się barokowe organy, ambona, piękna krata wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy kamiennej.
Dwór kurii biskupiej w Kamieniu Pomorskim
Położony jest przy placu katedralnym, powszechnie nazywa się go pałacem biskupim. W XIV-XVII w. służył jako siedziba kurii biskupiej. Do charakterystycznych elementów pałacu biskupiego należy zaliczyć renesansowy szczyt od strony północnej, XVI-wieczny wykusz na ścianie bocznej zachodniej należący do najlepszych dzieł tego rodzaju architektury na Pomorzu oraz trójbiegową klatkę schodową wewnątrz budynku.
Kościół św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim
Zbudowany został w XIV wieku z cegły i niewielkiej ilości kamienia narzutowego. W wersji pierwotnej był szpitalną kaplicą pozbawioną wież. Nazywano go również szpitalem na górce, ponieważ wzgórze na którym był zbudowany znajdowało się poza murami miasta. Początkowo był małą salową kaplicą. W wyniku późniejszych zmian (około XVI w.) dobudowano nowe przęsło i charakterystyczną pięcioboczną wieżę.
Baszta Wolińska w Kamieniu Pomorskim
Brama z przylegającą do niej basztą, pochodzi z I połowy XIV wieku. Stanowi m.in. doskonały punkt widokowy. Obecnie w baszcie mieści się Muzeum Kamieni i Minerałów oraz ekspozycja szczątków dinozaurów. Dodatkową atrakcją jest wspaniała panorama okolicy. Z góry rozpościera się ładny widok na zalew.
Latarnia morska w Rozewiu
Rozewie zawdzięcza swą sławę latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego, znajduje się ona 3 km od centrum Jastrzębiej Góry, przy drodze prowadzącej w kierunku Władysławowa. Latarnia góruje nad wierzchołkami ponad dwustoletniego lasu bukowego. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Latarnictwa Morskiego, gdzie można zobaczyć wystawę prezentującą ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dziś.
Dom Abrahama w Gdyni
Dom z czasów wsi Gdynia, powstały w 1904 r., należał do rodziny Skwierczów. W latach 1920-23 mieszkał w nim zasłużony działacz kaszubski Antoni Abraham. Obecnie mieści się tu Muzeum Miasta Gdyni.
Dar Pomorza - Biała fregata - Gdynia
Od 70 lat nieodłącznie związana z Gdynią, została zbudowana w roku 1909 w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po klęsce Niemiec w I Wojnie Światowej, w roku 1919, przejęli statek Francuzi. Otrzymał nową nazwę "Colbert". W roku 1927 fregata przeszła na własność barona de Foreste, który zamierzał przekształcić ją w jacht oceaniczny, ale i ten pomysł nie został urzeczywistniony. W roku 1929 niszczejący z wolna statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej. Statek miał zastąpić wysłużony już bark szkolny "Lwów". W grudniu tegoż roku, już jako "Pomorze", statek opuścił St. Nazaire pod dowództwem Konstantego Maciejewicza i dotarł do duńskiej stoczni w Nakskov, gdzie poddano go gruntownemu remontowi. Statek otrzymał wówczas kolejną nazwę - "Dar Pomorza", dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. 19 czerwca 1930 r. 'Dar Pomorza' po raz pierwszy stanął na gdyńskiej redzie. 13 lipca miała miejsce podniosła uroczystość, w czasie której ks. biskup St. Okoniewski poświęcił statek i jego banderę. W pierwszą podróż szkolną pod polską banderą wyszedł „Dar Pomorza” 20 lipca 1930 r. Później, w ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej, odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej. W dziennikach okrętowych zapisano m. in. przejście przez równik (22. XI. 1931 ), podróż dookoła Świata w latach 1934-1935, opłynięcie "groźnego przylądka Horn" (2. 11. 1937). 4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano "Dar Pomorza" ze służby - w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, "Darze Młodzieży", zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku. Miłośnicy "Daru", przewidując wycofanie statku z eksploatacji, już wcześniej domagali się zachowania wspaniałej jednostki dla przyszłych pokoleń. Dzięki ich staraniom 16 listopada 1982 r. "Dar Pomorza" został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu. Po oddaniu statku dla celów muzealnych i przygotowaniu pierwszej ekspozycji - 27 maja 1983 r. "Dar Pomorza", jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie, rozpoczął nowy etap swego życia jako statek-muzeum.
ORP Błyskawica - Gdynia
Jeden z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie. Ten polski niszczyciel zbudowano 1935-36 w Wielkiej Brytanii. W 1937 r. pierwszy raz wpłynęła do Gdyni i do rozpoczęcia wojny była w służbie Polskiej Marynarki Wojennej. 30 VIII 1939 okręt skierowano do Wielkiej Brytanii. Wraz z bliźniaczym 'Gromem' była dumą Małej Floty. Od 1976 roku – muzeum - oprócz uzbrojenia widocznego na pokładzie, można poznać w jej wnętrzu tradycje Polskiej Marynarki Wojennej.
Mosty w Stańczykach
Dwa majestatyczne mosty, nazywane często "Wiaduktami Północy", leżą nieopodal wsi Stańczyki, na skraju Puszczy Romnickiej. Ich rozmiary są imponujące: 180m długości i 31,5m wysokości, liczonej od powierzchni przepływającej pod nimi rzeki Będzianki. Były niegdyś częścią lini kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami (Prusy Wschodnie z Królewcem). Budowę pierwszego mostu zaczęto przed wybuchem I wojny światowej, budowę drugiego zakończono dopiero w 1926 roku. Są względem siebie doskonale równoległe. Ich doskonałe proporcje i klasyczne łuki zdają się potwierdzać twierdzenie, że zaprojektowali je architekci włoscy.
Planetarium i Obserwatorium
Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne otwarto 19 lutego 1973 roku w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 roku na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jest to drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Planetarium jest siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich. Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie otwarto 13 października 1979 roku. Z tarasu można obejrzeć panoramę miasta. Przy bezchmurnym niebie prowadzone są pokazy nieba.
Zamek Kapituły Warmińskiej
Wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520 r. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
Frombork - Wzgórze Katedralne
Najważniejszą atrakcją Fromborka jest Wzgórze Katedralne (czynne cały rok). Kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego zaliczany jest do najwyższej klasy światowych zabytków. W skład jego wchodzą: średniowieczna katedra, pałace biskupie, kurie kanoniczne, mury obronne, wieże i baszty. Gotycka katedra (Bazylika Archikatedralna) zbudowana w latach 1329-1388.
Wieża Radziejowskiego i wahadło Foucaulta
W obrębie Wzgórza Katedralnego znajduje się dzwonnica, zwana potocznie Wieżą Radziejowskiego. W jej wnętrzu mieści się jedno z najlepszych polskich planetariów oraz wahadło Foucaulta - przyrząd umożliwiający naoczną obserwację ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Z tarasu widokowego tego obiektu (70 m n.p.m.) rozpościera się widok na całą okolicę Fromborka.