nordi.pl - wakacje nad morzem
Aktualna Prognoza Pogody dla Półwyspu Helskiego władysławowo pokoje gościnne tanie noclegi nad morzem ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
 
 

Kościoły

Kościół w Rusowie
Kościół filialny z XIV w. pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rusowie. Świątynia usytuowana na niewielkim wzniesieniu, nieopodal stawku. Kościółek jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, liczy sobie ponad 600 lat. Jest to niewątpliwie cenny zabytek średniowiecznej architektury sakralnej.
Kościół gotycki z XV wieku w Mielnie
Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat. Stoi na niewielkim wzniesieniu. Wcześniej samo wzgórze było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultowym. Wskazują na to znalezione w pobliżu Kościoła urny z popiołami. Kilkakrotnie był przebudowywany, jednak zachował gotycki styl. Kościół posiada ciekawe witraże. Obok kościoła znajduje się Figura Jezusa i Matki Boskiej.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Kołobrzegu
Po raz pierwszy wymieniony w źródłach pisanych w roku 1222, położony na małym wzniesieniu. Kościółek jest jedynym zabytkiem wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu, jak i najstarszym obiektem ceglanym architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym.
Gotycki Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sławnie
Zabytek I klasy, ufundowany przez księżną Zofię, żonę Barmina IV w 1321 r. Budowany w stylu gotyckim. Wskutek zniszczenia w 1945 r. nie posiada zabytkowego wystroju. Położony jest w centrum miasta, a swoim monumentalnym kształtem góruje nad pozostałymi budowlami miasta.
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Łebie
Zbudowany został w 1683 roku. Do budowy użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 roku. Na placu przykościelnym znajduje się obelisk pojednania – granitowy głaz wysokości 2 metrów, szerokości 1 metra, upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Łeby i okolicznych wsi. Na tablicy widniej około 50 nazwisk. W kościele znajduje się m.in. figurka srebrnego dorsza, którą 6 czerwca 1999 roku łebscy rybacy ofiarowali Ojcu Świętemu jako symbol ich życia.
Bazylika NMP (kolegiata) w Kołobrzegu
Jej sylweta, charakterystyczne, potrójne zwieńczenie bloku wieżowego, już od wieków jest widoczne z lądu, morza i powietrza. Na stałe wrosła w panoramę miasta i w serca kołobrzeżan. Kołobrzeska Bazylika Konkatedralna jest żywym świadkiem historii.
Kościoły w Objeździe i Wytownie
W pobliżu Poddąbia znajdują się dwa interesujące, zabytkowe kościoły. Oba są zbudowane z charakterystycznego muru "w kratę" jaki był niegdyś powszechny w tych okolicach. Kościół w Objeździe istniał już w roku 1590, ale obecny budynek powstał w roku 1606. Jest jednym z najstarszych na Pomorzu Kościołów ryglowych. Kościół w Wytownie powstał w XIV wieku. Z tego okresu pochodzi świetnie zachowana, gotycka wieża. Istniejąca do dziś zabudowa ryglowa powstała w XVII wieku.
Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny w Słupsku
Kościół mariacki usytuowany jest na Starym Rynku. Częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w roku 1948, posiada bazylikowe trzynawowe wnętrze, ambonę z 1609 r. , gwiaździste sklepienie nawy głównej i chóru, ciekawe ceramiczne wsporniki z wyobrażeniem ludzkich twarzy.
Katedra św. Mikołaja w Elblągu
Początki kościoła sięgają połowy XIII wieku. Stanął on w centralnym punkcie Starego Miasta, na przełomie wieków był wielokrotnie przebudowywany. Z chwilą utworzenia Diecezji Elbląskiej został katedrą. Do jej najcenniejszych zbiorów należą: gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 r., drewniane figury apostołów, wielka gotycka rzeźba św. Mikołaja, ołtarz Trzech Króli.
Podominikański Kościół św. Jacka
Wraz z sąsiadującymi z nim - zamkiem, młynem, Bramą Młyńską stanowią interesujący zespół budowli zabytkowych godnych zwiedzenia i zadumy nad przeszłością. Pomimo XIX-wiecznej przebudowy, przynajmniej w podstawowych zarysach zachował gotycki charakter. Do cenniejszych zachowanych eksponatów należą wieżyczka przykryta hełmem z latarnią, późnorenesansowy ołtarz i ambona z r. 1602, barokowe organy. Na przestrzeni wieków kościół spełniał ważną funkcję miejsca pochówków znaczących w historii Pomorza Zachodniego osób. Przywrócone do pierwotnego wyglądu sarkofagi prezentowane są w Muzeum Pomorza Środkowego.
Kościół w Sierakowie Słupskim
Istniejący kościół wybudowano w XV wieku i dwukrotnie przebudowywano. W jego wnętrzu możemy podziwiać barokową ambonę i konfesjonał, chrzcielnicę z początku XVII wieku oraz ciekawą tablicę z wykazem miejscowych pastorów począwszy od XVI wieku.
Kościół w Damnie
Zabytkowym obiektem wsi jest kościół, który istniał w Damnie już w 1590 roku. W 1879 roku stary kościół zastąpiono przez nową, obecną świątynię. Można w niej obejrzeć zabytkowe ołtarze, organy, witraże i obrazy.
Kościół w Główczycach
Na uwagę zasługuje neogotycki kościół z roku 1890 zbudowany w miejscu wcześniejszej świątyni, która spłonęła w latach 80-tych XIX-tego wieku. Jak głosi legenda, poprzedni kościół spłonął od pioruna w kilka dni po odprawieniu ostatniej kaszubskiej mszy św. W parku położonym w centrum wsi znajduje się XIX-wieczny dwór Puttkamerów.
Kościół św. Jakuba w Lęborku
Do jednych z najstarszych, a zarazem najcenniejszych, bo zachowanych w pierwotnym stylu, zabytków miasta należy kościół św. Jakuba. Świątynia ta zbudowana została na przełomie XIV i XV wieku, jako budowla obronna. Wewnątrz możemy podziwiać barokowy ołtarz, rokokową ambonę i cenne tabernakulum z kości słoniowej. W zakrystii zachowało się unikatowe sklepienie, tzw. kryształowe.
Katedra p.w. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy
Jeden z najpiękniejszych zabytków gotyku nadwiślańskiego. Wzniesiona w XV wieku na miejscu drewnianego kościoła spalonego w 1409 roku przez Krzyżaków. Na szczególną uwagę zasługują: ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica, stalle oraz epitafia. W ołtarzu głównym XVI-wieczny, gotycko-renesansowy obraz Matki Bożej Pięknej Miłości.
Kościół Klarysek p.w. Wniebowzięcia Matki Boskiej w Bydgoszczy
Niewielki gotycko-renesansowy, kościół zbudowany w latach 1582-1602 na miejscu drewnianej kaplicy św. Ducha. Wewnątrz pająk gotycki z XV w., dwie imponujące kute kraty klauzurowe i drewniany ołtarz z XVII w. oraz obraz św. Stanisława Kostki. Do roku 1818 był kościołem przyklasztornym klarysek. W 1835 roku przeznaczony na magazyn, a w 1875 na potrzeby straży pożarnej. Kościół był gruntownie remontowany w latach 1878-1937 i po raz ostatni w 1992-1993. Z wieży kościoła rozlega się każdego dnia hejnał bydgoski.
Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Bydgoszczy
Zbudowany w latach 1872-1878, w stylu neogotyckim. Posiada charakterystyczną kopułę. Od zachodu znajduje się wieża zwieńczona iglicą. W neobarokowym ołtarzu głównym obraz Najświętszej Marii Panny i rzeźby św. Piotra i Pawła.
Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy
Kościół rzymskokatolicki wybudowany w latach 1900-1903 jako ewangelicki kościół farny. Po 1945 roku przejęty przez Jezuitów. Zbudowany w stylu neogotyckim, posiada wydzielone prezbiterium i nawę krytą sklepieniem kryształowym. Wystrój wnętrza współczesny. W ołtarzu głównym obraz z 1965 roku Matki Boskiej Ostrobramskiej. Od zachodu znajduje się wieża z narożnymi wieżyczkami zwieńczona iglicą. W kościele odbywają się festiwale i koncerty organowe.
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy
Kościół rzymskokatolicki zbudowany w latach 1910-1912 przez Niemców. Posiada kształt bazyliki z wydzieloną absydą i kopułą. Wnętrze barokowe pokryte sklepieniem kolebkowym. Kościół zbudowany w stylu neobarokowym. W ołtarzu głównym obraz Serca Pana Jezusa z 1932 roku. Na fasadzie kościoła znajduje się tablica z piaskowca upamiętniająca zamordowanych podczas okupacji księży z parafii.
Kościół pw. św. Trójcy w Bydgoszczy
Kościół rzymskokatolicki zbudowany z całym zespołem parafialnym w latach 1910-1912. Jest to neobarokowy, bazylikowy kościół z wieżą zwieńczoną hełmem. W kolistej kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Świnoujściu
Stoi na prastarym szlaku handlowym wokół Bałtyku. Wg. różnych źródeł pierwotne założenie budynku ma pochodzić z XV lub z połowy XVI wieku. W 1826 kościółek przebudowano wg. projektu jednego z najwybitniejszych pruskich architektów.
Kościół p.w. Chrystusa Króla w Świnoujściu
Zbudowany w latach 1788-92 na miejscu gotyckiej budowli. W 1881 roku dobudowana została dominująca nad centrum miasta wieża. We wnętrzu kościoła znajduje się m.in. podwieszony pod sufitem drewniany model korwety z 1814 roku oraz zabytkowe organy z 1803 roku.
Wieża kościelna w Świnoujściu
Dobrze zachowana neogotycka wieża pozostała po kościele garnizonowym Marcina Lutra z 1905 r., który został zburzony pod koniec II wojny światowej. Obecnie jest remontowana i przystosowywana jako punkt widokowy oraz restauracja.
Katedra św. Mikołaja w Wolinie
Gotycka trzynawowa budowla z cegły z końca XIII w. Po raz pierwszy wspomniana w 1288 roku, kiedy została oddana zakonowi cystersek. W 1628 roku kościół spłonął. Odbudowywano go prawie przez cały wiek, potem również podejmowano generalne remonty niszczonego wojnami obiektu. Podczas II wojny światowej został zniszczony w 80 %. W 1978 r. odbudowano wieżę na punkt widokowy.