nordi.pl - wakacje nad morzem
Aktualna Prognoza Pogody dla Półwyspu Helskiego władysławowo pokoje gościnne tanie noclegi nad morzem ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
 
 

Kultura, tradycja, historia

Północna Polska jest obszarem o niezwykle bogatej i ciekawej historii. Jej burzliwe dzieje odznaczyły się na obliczu tej krainy. Rozwój i upadek miast i portów wiązał się z przechodzeniem części tych terenów pod panowanie różnych państw na przestrzeni wieków. Dobrym przykładem jest historia Gdyni, która z małej wioski w ciągu paru lat zmieniła się w najważniejszy port Polski. Innym miejscem, które nosi znaki historii przesuwających się granic państwowych jest wiadukt kolejowy w Stańczykach, który przestał być potrzebny odkąd linia kolejowa do Królewca straciła na ważności.

Architektura Pomorza i Mazur charakteryzuje się budownictwem typowym dla Prus, pruskim murem w konstrucji domów, gotykiem pólnocnym w budowlach zamków i kościołów. Również fakt przechodzenia kościołów w ręce różnych wyznań dowodzi silnych przemieszczeń grup etnicznych na terenach dawnych Prus Wschodnich i Pomorza Szwedzkiego.

Niezależnie od przesunięć na mapie, wspólnym dobrem na Pomorzu było zawsze, niezmiennie "złoto wybrzeża" - bursztyn. To on był źródłem bogactwa naszych przodków, to dzięki niemu kwitł handel z odległymi narodami. Wyroby z bursztynu są świadectwem bogatej kultury materialnej na tych terenach. Ale nie tylko ozdoby bursztynowe znajdują archeolodzy poszukujący w ziemi śladów dawnych czasów - znajdują oni też arabskie monety i inne skarby świadczące o wędrówkach "szlakiem bursztynowym" na północ ludzi z południa Europy, a nawet Afryki.

Tradycje regionu można prześledzić odwiedzjąc skanseny i muzea etnograficzne, a także uczestnicząc w cyklicznych imprezach organizowanych specjalnie dla turystów odwiedzających te tereny. Można wziąć udział w "Czarnym weselu" - tradycji związanej ze zbiórką torfu na Kaszubach, można uczestniczyć w turniejach rycerskich na zamkach gotyckich albo obejrzeć rekonstrucje zdarzeń historycznych na zjeździe grup rekonstrukcyjnych.

W miastach Pomorza znajdziemy teatry o znakomitej renomie, nawet zagraniczni goście przyjeżdżają na weekendy w Operze, są muzea i galerie, także handlowe. W Gdańsku ważnym wydarzeniem handlowym w samym środku wakacji jest Jarmark Dominikański ze straganami i nawołującymi przekupniami nawiązujący do jarmarków średniowiecznych, a odbywający się nie gdzie indziej, a na Długim Targu. Gdynia jest znana z koncertów jazzowych, a Mazury z Pikniku Country. Są także festiwale muzki organowej(Oliwa), poezji śpiewanej(Olsztyn) i koncerty rockowe - coś dla każdego melomana.

Na Kaszubach na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ludzie mówią tu językiem kaszubskim, którego występuje wiele odmian. Jest to pełnoprawny język z grupy zachodniosłowiańskich z własnym alfabetem opartym na łacińskim i literaturą, gazetą i kanałem radiowym - Radio Kaszëbë.
Od Dworu Artusa w Gdańsku po Bazylikę NMP w Kołobrzegu. Poznaj budowle powstałe w ciągu ubiegłego tysiąclecia.