nordi.pl - wakacje nad morzem
 

Wakacje w Międzyzdrojach

Atrakcje turystyczne Międzyzdrojów
Czyste wody Zatoki Pomorskiej, odpowiedni leczniczy mikroklimat, dzika przyroda i piękny krajobraz są atrakcją dla tysięcy ludzi przybywających każdego roku.
Innymi atrakcjami są: Woliński Park Narodowy, rezerwat żubrów, muzeum przyrodnicze, wybrzeże klifowe, wzgórze Zielonka oraz perła parku - jezioro Turkusowe.
Domy i hotele wśród drzew, promenada nadmorska gdzie urlopowicze mogą spacerować wieczorami, tworzą wyjątkową atmosferę.
Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach
Od 1997 roku dzięki festiwalowi filmowemu Miedzyzdroje stały się filmową stolicą Polski.
Podczas trwania festiwalu największą atrakcją są czołowe osobistości polskiej sceny. Na chodniku przy Promenadzie Gwiazd każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich aktorów i twórców filmowych.
Kościół parafialny rzymsko-katolicki w Międzyzdrojach
Zbudowany w 1862 roku w stylu neogotyckim. W kościele odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej oraz koncerty organowe.
Kawcza Góra w Międzyzdrojach
Położona we wschodniej części miasta. Piękna trasa spacerowa z możliwością zejścia schodami na plażę. Na szczycie 2 głazy pamiątkowe zjazdów leśników
z 1892 roku.
Wzgórze Gosań w Międzyzdrojach
Punkt widokowy "Góra Gosań” jest jedną z licznych atrakcji Międzyzdrojów cieszących się wśród turystów dużą popularnością. Góra Gosań (95 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża i jednocześnie jeden z ładniejszych krajobrazowo jego fragmentów. Usytuowana na terenie Wolińskiego Parku Narodowego jest jednym z czterech punktów widokowych jakie znajdują się w tym Parku. Ze wzgórza można podziwiać wspaniały i zadziwiający widok ukazujący rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej.
Atrakcje turystyczne Międzywodzia
Amatorzy sportów wodnych oprócz morza mogą korzystać tu z wód Zatoki Kamieńskiej.
Czysta i szeroka plaża przyciąga wielu urlopowiczów.
Atrakcją jest również maleńka, ukryta w lesie plaża na zachodnim brzegu zalewu "Martwej Dziwny", do której dociera się czerwonym szlakiem na wschód od Międzywodzia, wzdłuż morskiej wydmy.
Zabytki w Wisełce
W Wisełce zachowało się wyjątkowo dużo zabytkowych pensjonatów z początków XX wieku - część z nich to drewniane wille z piękną snycerką.
Kamień Pomorski- historia
Kamień Pomorski jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z czasów starożytnych. Według źródeł historycznych już w IX w. na terenie dzisiejszego miasta był gród.
Z końca XII i XIII wieku pochodzi wiele źródeł mówiących o istnieniu w Kamieniu mennicy. Około 1180 r. wybito tutaj pierwszą monetę.
W roku 1247 Kamień Pomorski otrzymał prawa miejskie. W czasie napadu Brandenburczyków miasto zostało doszczętnie spalone. Po tych klęskach Kamień nie zdołał już odzyskać swojej świetności. Od XVIII w. nastąpił stopniowy rozwój miasta. Zaczęło rozwijać się rybołówstwo i rzemiosło. W 1892 r. dotarła tu linia kolejowa, powstały nowe drogi bite, po pogłębieniu rzeki Dziwnej zaczęły zawijać do Kamienia statki towarowe, powstały nabrzeża portowe. W 1876 r. odkryto źródła solankowe, co spowodowało napływ kuracjuszy i turystów.
Katedra w Kamieniu Pomorskim
Katedra jest najwspanialszym pomnikiem i największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego. Po najeździe Brandenburczyków została częściowo zniszczona. W XIV w. został wzniesiony w stylu gotyckim trójnawowy korpus katedry : dwie nawy boczne i główna środkowa. Sklepienia nawy głównej zostały oparte na dwunastu filarach, które symbolizowały dwunastu apostołów. Do nawy północnej został dołączony wirydarz (czworoboczny plac otoczony krużgankami). Na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z końca XV w. krucyfiks umiejscowiony nad kratą przy wejściu do prezbiterium. Z krzyża wyrastają symboliczne pąki i kwiatony, co jest charakterystyczne dla krucyfiksów strefy nadbałtyckiej. We wnętrzu katedry znajdują się barokowe organy, ambona, piękna krata wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy kamiennej.
Ratusz w Kamieniu Pomorskim
Ratusz gotyki powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Położony w centrum staromiejskiego rynku. W 1969 roku, kiedy odbudowywano ratusz po II wojnie światowej, przywrócono mu pierwotny wygląd. Zabytkową atrakcją mieszczącą się przy ratuszu jest w murowana w jego ścianę kuna - metalowa obroża, do której niegdyś przyczepiano złodziei, rabusiów, a także niewierne swym mężom kobiety. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego.
Dwór kurii biskupiej w Kamieniu Pomorskim
Położony jest przy placu katedralnym, powszechnie nazywa się go pałacem biskupim. W XIV-XVII w. służył jako siedziba kurii biskupiej. Do charakterystycznych elementów pałacu biskupiego należy zaliczyć renesansowy szczyt od strony północnej, XVI-wieczny wykusz na ścianie bocznej zachodniej należący do najlepszych dzieł tego rodzaju architektury na Pomorzu oraz trójbiegową klatkę schodową wewnątrz budynku.
Kościół św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim
Zbudowany został w XIV wieku z cegły i niewielkiej ilości kamienia narzutowego. W wersji pierwotnej był szpitalną kaplicą pozbawioną wież. Nazywano go również szpitalem na górce, ponieważ wzgórze na którym był zbudowany znajdowało się poza murami miasta. Początkowo był małą salową kaplicą. W wyniku późniejszych zmian (około XVI w.) dobudowano nowe przęsło i charakterystyczną pięcioboczną wieżę.
Baszta Wolińska w Kamieniu Pomorskim
Brama z przylegającą do niej basztą, pochodzi z I połowy XIV wieku. Stanowi m.in. doskonały punkt widokowy. Obecnie w baszcie mieści się Muzeum Kamieni i Minerałów oraz ekspozycja szczątków dinozaurów. Dodatkową atrakcją jest wspaniała panorama okolicy. Z góry rozpościera się ładny widok na zalew.
Historia Szczecina
Okres jego świetności przypada na czasy panowania książąt z dynastii Gryfitów oraz przynależności miasta do Hanzy. W tym czasie miasto było jednym z najpotężniejszych portów i ośrodków handlu nad Bałtykiem. W XVII wieku, po wygaśnięciu rodu pomorskich książąt, strategiczne położenie Szczecina stało się powodem licznych ingerencji zbrojnych państw ościennych - Danii, Szwecji, Brandenburgii i Niemiec. Na przełomie XIX i XX wieku miasto przeżywało okres szczególnie silnego rozwoju gospodarczego. Do Szczecina napływał kapitał z całej Europy. Błyskawicznie rozwijał się port, gospodarka morska oraz tranzyt towarów. Po zakończeniu II wojny światowej odbudową zniszczonego miasta zajęli się osadnicy z całej Polski, którzy licznie przybyli do Szczecina oraz na ziemie Pomorza Zachodniego.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Miejsce, na którym wznosi się zamek i pobliski teren, to najstarsza część Szczecina. Przez wieki był siedzibą książąt Pomorza Zachodniego. Podczas swojej długiej historii wielokrotnie przebudowywany, zniszczony w czasie II wojny światowej, po wojnie odbudowany. Od strony dziedzińca widoczna jest Wieża Zegarowa. Na wieży znajduje się szesnastowieczny zegar z mechanizmem wykonanym w 1693 r. Na wieży zamku można podziwiać wahadło Foucaulta - doświadczalny dowód na ruch obrotowy Ziemi. Obecnie mieści się tam "Opera i Operetka", sala koncertowa, restauracja i małe muzeum. Na Zamku odbywa się większość szczecińskich wystaw, a na dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty.
Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem św. Jakuba w Szczecinie
Największy kościół gotycki w Szczecinie. W 1983 r. papież Jan Paweł II podniósł katedrę do godności bazyliki, a w 1987 r. odwiedził ją osobiście. Wyposażenie katedry jest skromne, lecz unikatowe, jak np. tryptyk z Ciećmierza z XIV w. oraz pięta z Lubniewic z XV w. Warto obejrzeć: barokowe płyty nagrobne, chrzcielnicę, epitafia. Pod ołtarzem zauważymy relikwiarz ze szczątkami św. Ottona. We wschodniej ścianie znajduje się największy na Pomorzu Zachodnim witraż przedstawiający Matkę Kościoła z Dzieciątkiem, Ducha Św. i postacie związane z dziejami kościoła na ziemiach szczecińskich. Na ścianach, filarach i w kaplicach można oglądać liczne tablice pamiątkowe.
Knieja Bukowa - Szczecin
To atrakcyjny turystycznie kompleks lasów, głównie bukowych rosnących na Wzgórzach Bukowych. Knieja Bukowa tworzy Szczeciński Park Krajobrazowy. Wydzielono tutaj 6 rezerwatów przyrody. Znajduje się tutaj wiele pomników przyrody w postaci głazów narzutowych i wiekowych drzew.
Dla uprawiających turystykę pieszą wytyczono wiele znakowanych szlaków prowadzących przez najbardziej atrakcyjne miejsca. Godne zwiedzenia są wioski zlokalizowane w Kniei Bukowej, jak: Binowo, Kołowo, Dobropole, Glinna z Ogrodem Dendrologicznym i inne. Dużą atrakcją rekreacyjną jest jezioro Binowo i
największe wzniesienie w Kniei Bukowej - Bukowiec liczący 147 m n.p.m. wysokości.