nordi.pl - wakacje nad morzem
 

Wypad do Olsztyna

Warto zobaczyć w Olsztynie
Jadąc na wycieczkę do Olsztyna warto pamiętać, że on wcale nie leży na Mazurach, a na Warmii.

Olsztyn jest ważnym ośrodkiem turystycznym głównie ze względu na swoje położenie wśród jezior i lasów, ale również dzięki licznym zabytkom i innym atrakcjom turystycznym. Zabytki Olsztyna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Do najciekawszych należą

katedra św. Jakuba;

Zegar na murze starego ratusza;

budynek Rejencji;

gotycki zamek kapituły warmińskiej z II połowy XIV w.;

XIV-wieczna konkatedra pw. św. Jakuba (bazylika mniejsza);

Stary Ratusz (wzniesiony w XIV w., po pożarze odbudowany w latach 1623-1624);
kościół św. Wawrzyńca z XIV w.;
kaplica Jerozolimska z 1565 r.;

neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z lat 1876-99;
pseudogotycka kaplica cmentarna, obecnie prawosławna z 1904 r.;

dom Gazety Olsztyńskiej;

wiadukt kolejowy w przełomie Łyny (XIX w.);
Dom Polski (XIX w.),
gmach I LO im. Adama Mickiewicza z II połowy XIX w.;
cmentarz żydowski z domem pogrzebowym, zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna.

Wybierając się na wakacje do Olsztyna warto zaplanować kilka dni na zwiedzenie bliższych i dalszych okolic.

Koniecznie trzeba się wybrać do Olsztynka. Tam znajduje się jeden z najstarszych w Polsce skansenów - Muzeum Budownictwa Ludowego. Olsztynecki Park Etnograficzny, usytuowano na północnych obrzeżach miasta, gdzie teren jest w mikroskali odzwierciedleniem środowiska przyrodniczego Warmii i Mazur. O merytorycznej wartości Muzeum w największym stopniu stanowią zasoby zbiorów i ich różnorodność: domy mieszkalne, obiekty inwentarskie i gospodarcze, sakralne i "przemysłowe", na przykład młyn wodny, 4 wiatraki, olejarnia, kuźnia, wędzarnia i garncarnia.
Przy stacji PKP rozpoczyna się zielony szlak turystyczny prowadzący do zespołu pomnikowego Bitwy Grunwaldziej.

Wieś Grunwald miłośnicy historii i Sienkiewicza muszą odwiedzić. W 550 rocznicę zwycięstwa, wzniesiono na Polach Grunwaldzkich zespół pomnikowy, składający się z pomnika-obelisku, 11 masztów, amfiteatru z umieszczoną przed nim makietą przedstawiającą usytowanie wojsk przed bitwą. Przy drodze do Wzgórza Pomnikowego stoi obelisk wzniesiony w 1983 z kamienia pochodzącego ze zburzonego przez hitlerowców Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Na trasie z Olsztyna do Ostródy znajduje się Gietrzwałd. W 1877 roku nastąpiły cudowne objawienia Matki Boskiej, które nadały tej miejscowości niebywały rozgłos. Jest to sanktuarium, w którym wierni modla się o uzdrowienie. Na kapliczce z figurą objawionej Matki Boskiej kładzie się bandaże i nimi bandażuje chore miejsca, jest także uzdrawiające źródełko.

Z Ostródy można popłynąć statkiem wycieczkowym do Elbląga kanałem Ostródzko-elbląskim. Statek po drodze pokonuje pięć pochylni, które niwelują różnicę poziomów 99m.
Zamek Kapituły Warmińskiej
Wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520 r. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
Planetarium i Obserwatorium
Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne otwarto 19 lutego 1973 roku w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 roku na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jest to drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Planetarium jest siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich.
Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie otwarto 13 października 1979 roku. Z tarasu można obejrzeć panoramę miasta. Przy bezchmurnym niebie prowadzone są pokazy nieba.
Aquapark Pluski
Aquapark - Park wodny zaprojektowany z myślą o połączeniu jego efektownych wnętrz z przepiękną przyrodą otaczającą cały kompleks Term Medical WARMIA PARK.
To właśnie tu Wasze ciało zostanie poddane odprężającym zabiegom, które zregenerują siły witalne każdego organizmu. Oferujemy wiele przyjemnych, regenerujących i zapewniających niezapomniane przeżycia atrakcji. Na odwiedzających czekają rwące strumyki, tajemnicze, pełne zieleni zakamarki, oryginalne tężnie solankowe, ściana wspinaczkowa, spektakularne groty basenowe z podwodnymi akwariami, whirpool, groty zakochanych z ławeczkami do podwodnego masażu, fascynujące gejzery oraz oryginalna łączka do opalania ze światło- i muzykoterapią.
Specjalne niespodzianki przygotowujemy również dla naszych milusińskich!